گفت وگوی تلفنی ترامپ و السیسی درباره سد النهضه

به گزارش رضا هستم، ریاست جمهوری مصر از تماس تلفنی رئیس جمهور آمریکا با همتای مصری خود در خصوص سد النهضه خبر داد.

گفت وگوی تلفنی ترامپ و السیسی درباره سد النهضه

به گزارش گروه بین الملل رضا هستم، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با عبدالفتاح السیسی همتای مصر خود گفت که واشنگتن به تلاش های خود برای دستیابی به توافق بین سه کشور (مصر، سودان و اتیوپی) درباره سد النهضه ادامه خواهد داد.

بسام راضی سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت که ترامپ ضمن قدردانی از مصر به دلیل آنکه توافقنامه اولیه سد النهضه را در جریان مذاکرات واشنگتن امضا کرده است، گفت که این امر بیانگر حسن نیت و وجود اراده سیاسی صادقانه و سازنده مصر است.

طبق گزارش شبکه الجزیره، السیسی نیز از ایفای نقش دولت آمریکا در نظارت بر مذاکرات و اهتمام ترامپ به موضوع سد النهضه قدردانی کرد و گفت که قاهره در چارچوب دفاع از منافع ملت مصر و آینده آن، به تلاش های خود در این زمینه ادامه خواهد داد.

از سوی دیگر استفان منوشین وزیر خزانه داری آمریکا گفت که واشنگتن از عدم مشارکت اتیوپی در نشست سد النهضه در واشنگتن، احساس ناامیدی می کند.

چهارشنبه هفته گذشته، کشور اتیوپی اعلام کرده بود که در نشست سه گانه سد النهضه که قرار بود در واشنگتن برگزار شود، شرکت نمی کند.

منوشین تأکید کرد که واشنگتن با مصر و سودان درباره ضرورت عدم پر کردن سد النهضه تا زمان امضای توافقنامه، موافق است.

در همین ارتباط جودو اندار جایتشو وزیر خارجه اتیوپی گفت که هیچ قدرتی نمی تواند مانع کشورش برای تکمیل ساخت سد النهضه شود.

وی اضافه کرد: سرزمین و آب مال ماست و پول هایی که برای ساخت سد النهضه هزینه می شود، مال ماست و هیچ قدرتی نمی تواند مانع ساخت این سد شود.

او گفت که اقدام اولیه برای پر کردن سد النهضه تا چهار ماه دیگر آغاز می شود و بیانیه وزارت خزانه داری درباره عدم پر کردن مخازن این سد از طرف آدیس آبابا مردود است.

دولت آدیس آبابا در آوریل سال 2011 از تصمیم خود برای ساخت سد النهضه بر روی رود نیل خبر داد و در آن زمان هزینه آن چهار میلیارد دلار برآورد شد. هر چند طبق برنامه اولیه آبگیری سد می بایست در سال 2017 عملیاتی می شد اما اختلافات شدید با مصر و سودان ساخت آن را تا سال 2020 و عملیات آبگیری را تا سال 2022 به تأخیر انداخته است.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "گفت وگوی تلفنی ترامپ و السیسی درباره سد النهضه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگوی تلفنی ترامپ و السیسی درباره سد النهضه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید