کنفدراسیون فوتبال آسیا اجازه آغاز لیگ برتر را نمی دهد

به گزارش رضا هستم، عضو کمیته استیناف صدور مجوز حرفه ای می گوید کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) اجازه آغاز لیگ برتر با شرایط فعلی را نمی دهد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا اجازه آغاز لیگ برتر را نمی دهد

به گزارش ایسنا، لیگ برتر فوتبال ایران پشت درهای صدور مجوز حرفه ای مانده و فدراسیون فوتبال برای قرعه کشی و آغاز لیگ برتر بر رعایت الزامات خود مبنی بر تجهیز ورزشگاه های میزبان مسابقات به گیت های ورود و خروج، شماره گذاری جایگاه ها، دوربین مداربسته و بلیت فروشی اینترنتی اصرار دارد.

کمیته های بدوی و استیناف صدور مجوز حرفه ای هر ساله مسئولیت رسیدگی به این موارد را دارند اما سال جاری اعمال قانون با دقت و شدت عمل بالایی انجام می گردد و قصدی برای چشم پوشی بر نواقص و مسائل وجود ندارد.

کاظم اولیایی، عضو کمیته استیناف صدور مجوز حرفه ای، درباره وضعیت تیم های لیگ رجحان، وضعیت ورزشگاه ها و مسائل تیم ها برای آغاز لیگ برتر و صدور مجوز سخن گفت. او با بیان توضیحاتی درباره سازوکار صدور مجوز حرفه ای گفت: دپارتمانی در سازمان لیگ وجود دارد که وظیفه اش اجرای قانون حرفه ای سازی برای دریافت مجوز است. پس از اینکه بخشنامه های حرفه ای سازی از سوی این کمیته در باشگاه ها اجرا شد، کمیته بدوی صدور مجوز حرفه ای بر این موضوعات نظارت می نماید تا صحت و سقم مدارک ارائه شده به دپارتمان را آنالیز نمایند.

عضو کمیته استیناف صدور مجوز حرفه ای بان بیان اینکه اعضای دپارتمان صدور مجوز حرفه ای از کارکنان فدراسیون و سازمان لیگ هستند، اضافه کرد: اعضای کمیته بدوی خارج از مجموعه فدراسیون فوتبال هستند. درویش، گرشاسبی و عباسی از مدیران سابق لیگ برتر به شمار می روند که در کمیته بدوی مشغول هستند.

  • کمیته استیناف صدور مجوز حرفه ای وظیفه نهایی رسیدگی به وضعیت تیم ها را دارد

وی همچنین با بیان اینکه اسناد آنالیز شده توسط کمیته بدوی برای تایید نهایی و ارائه به کنفدراسیون فوتبال آسیا به کمیته استیناف صدور مجوز حرفه ای ارسال می گردد، اظهارکرد: آقای مصطفوی و بنده به عنوان اعضای این کمیته هستیم که مسئولیت آنالیز اعتراض تیم ها و رسیدگی عالی را داریم و پس از امضای ما اسناد به AFC ارائه می گردد.

اولیایی با بیان اینکه اعضای کمیته استیناف صدور مجوز حرفه ای کارشناسان بی طرف و آزاد هستند که نماینده AFC محسوب می شوند، تاکید نمود: ما نمایندگی AFC را هم داریم و وضعیت حرفه ای تیم ها را تایید می کنیم. در واقع آنالیز مجددی در AFC انجام نمی گردد.

  • حرف ما برای AFC حجت است

او در واکنش به این سوال که آیا امکان مساعدت به تیم های لیگ رجحان در صورت ناقص بودن مدارک وجود دارد، گفت: حرف ما برای AFC حجت است. به همین دلیل باید سلامت نظر ما برای AFC اثبات گردد. ما نمایندگان آنها هم هستیم. در واقع AFC نقش نظارتی روی عملکرد ما دارد. بهترین مساعدت ما اعمال قانون است.

  • AFC اجازه آغاز لیگ برتر را با این شرایط نمی دهد نه فدراسیون فوتبال

عضو کمیته استیناف صدور مجوز حرفه ای آغاز نشدن لیگ برتر را به دلیل اجرا نشدن ضوابط حرفه گری دانست و گفت: AFC این اجازه را نمی دهد که لیگ برتر را بدون الزامات گفته شده آغاز کنیم. با جدیت بالایی به دنبال اجرای این موارد هستیم.

اولیایی اظهار داشت: وضعیت سخت افزاری ورزشگاه ها، معین تکلیف احکام اقتصادی صادرشده علیه باشگاه ها از سوی فیفا، AFC و کمیته های داخلی و همچنین وضعیت اقتصادیاتی تیم ها از موارد مهم برای صدور مجوز حرفه ای است.

  • به جز دو تیم لیگ رجحان، همه تیم ها بدهکار هستند

وی در پاسخ به این سوال که شایعه بدهی بیش از 35 میلیارد تومانی استقلال به اشخاص حقیقی و حقوقی صحت دارد، گفت: همه باشگاه های ما به جز دو تیم ذوب آهن و سپاهان بدهکار هستند. به غیر از این دو تیم همه باشگاه ها به اداره اقتصادیات، بازیکنان، مربیان و ... بدهی دارند. استقلال هم مانند سایر باشگاه ها بدهکار است.

  • ورود بانوان به ورزشگاه ها در سطح ملی است نه باشگاه ها

اولیایی در پاسخ به این سوال که آیا ورود بانوان به ورزشگاه ها در فصل جاری از جمله الزامات صدور مجوز حرفه ای از سوی AFC و سایر نهادهای بین المللی از جمله فیفا است، تاکید نمود: این موضوع فعلا در سطح ملی است. فعلا بحث اینفاتنینو و رئیس جمهور در سطح ملی است و خوشبختانه برای حضور بانوان در بازی های ملی موافقت شده است. این اقدام هم برای سال جاری نیست.

وی ادامه داد: ورود بانوان جزو ضوابط نیست اما می تواند در فرصت مناسب اجرا دهد. عدم برگزاری مسابقات لیگ برتر به خاطر الزام حضور بانوان نیست.

عضو کمیته استیناف صدور مجوز حرفه ای در واکنش به اینکه بعضی از مربیان اعتراض دارند که چرا فدراسیون فوتبال اصرار به اجرای الزام حرفه ای گری طی این فصل دارد و این موضوع را مرحله به مرحله اجرا نمی نماید، اظهار داشت: از زمانی که صفایی فراهانی فوتبال حرفه ای را اعمال کرد، باشگاه ها تعهد دادند که ظرف پنج سال ورزشگاه خصوصی داشته باشند. هر سال کوشش شده تعهدات اجرای گردد اما پادرمیانی مجامع باشگاه ها که اغلب هم سیاسی بودند، مانع از این اتفاق گردد اما سال جاری به نفع فوتبال کشور است که الزامات اجرا نگردد.

  • ناظر، مجری و مالک باشگاه ها دولتی هستند

اولیایی به مشکل اصلی فوتبال ایران اشاره نمود و گفت: دستگاه ناظر، مجری و مالک تیم ها یکسان است. کسی که نظارت می نماید باید بر کار خودش اجرا کند و مالک هم خودش است. دولتی بودن باشگاه ها بزرگترین ضعفی است که ما را به این بن بست رسانده است. دولت نمی تواند در ورزش تیم داری کند. حتی دولت نمی تواند کارخانه داری کند چرا که این موضوع در تاریخ بشریت هم ثابت شده است؛ اگر غیر این بود که شوروی جهان را گرفته بود اما تجربه، اصل قانون اساسی و دانش اجتماعی حکایت از این دارد که دولت نمی تواند این قبیل کارها را انجام دهد.

  • هر راستی را به AFC نمی گوییم

وی در پاسخ به این سوال که AFC در جریان تیم داری دولت در لیگ برتر است یا خیر، اظهار کرد: ما هم هرراستی را نمی گوییم و در نتیجه گرفتاری درست می کنیم. دلیل مشکل نفت تهران که اکنون از فوتبال محو شده، همین موضوع بود که به آن پرداخته نشده است.

اولیایی با اشاره به وضعیت نفت تهران اضافه کرد: چند سال، قبل وقتی کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت تیم ها دولتی نباشند، یک هیات مدیره غیر دولتی به AFC معرفی گردید اما وقتی گفتند بدهی نفت را بدهید، زنگنه، وزیر نفت گفت که تیم متعلق به یک شرکت دیگر است و وزارت نفت نمی تواند بدهی یک مجموعه دیگر را بدهد. یک شرکت صوری در ثبت شرکت ها وجود داشت که مالک نفت بود. ما به سازمان های بالادستی همه واقعیت را نمی گوییم.

عضو کمیته استیناف صدور مجوز حرفه ای در ادامه با اشاره به پافشاری فدراسیون فوتبال برای اجرای الزامات قانونی AFC تاکید نمود: تا زمانی که مجوز حرفه ای گری صادر نگردد، لیگ آغاز نمی گردد و قرعه کشی مسابقات هم انجام نخواهد شد.

  • مسابقات لیگ برتر با یک تدبیر برگزار می گردد

او ادامه داد: مشکل سخت افزازی تیم ها با تدبیر فدراسیون فوتبال حل می گردد؛ به این صورت که شش، هفت ورزشگاه که استعداد بالایی دارند، معرفی می شوند و سایر باشگاه های بدون ورزشگاه استاندارد هم در این ورزشگاه ها بازی می نماید. تهران، تبریز، خوزستان، شیراز و اصفهان ورزشگاه هایی دارند که قابل قبول هستند و امکان صدور مجوز استاندارد برای آن ها وجود دارد.

اولیایی با بیان اینکه استاندارها می توانند با آماده سازی ورزشگاه تیم های لیگ رجحان موجب امنیت و رفاه مردم شوند، گفت: آماده سازی ورزشگاه ها به خاطر مردم است. این اقدام یک حرکت اجتماعی و ارزشی است.

عضو کمیته استیناف صدور مجوز حرفه ای درباره شرایط تیم های واجد شرایط برای شرکت در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا گفت: تیم های ما از نظر سخت افزاری شرایط لازم را دارند اما مشکل بدهی تیم ها باید معین گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "کنفدراسیون فوتبال آسیا اجازه آغاز لیگ برتر را نمی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنفدراسیون فوتبال آسیا اجازه آغاز لیگ برتر را نمی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید