چند نکته درباره نقش پوست و مو در انتقال ویروس کرونا

به گزارش رضا هستم، معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان با بیان اینکه کروناویروس تا دو سه روز روی پوست زنده می ماند، گفت: هر چند از نظر تئوریک ممکن است ویروس به وسیله زخم های کوچک روی پوست به درون بدن منتقل گردد اما تا به امروز گزارشی در مورد ابتلا از این راه نداشته ایم.

چند نکته درباره نقش پوست و مو در انتقال ویروس کرونا

به گزارش رضا هستم به نقل از ایسنا، دکتر آرش یلالی اظهار کرد: مدت زمان ماندگاری ویروس کرونا روی پوست و مو، دو تا سه روز است بنابراین اگر دست آلوده با موی سر برخورد کند و ویروس به سطح مو منتقل شود، این ویروس می تواند تا دو سه روز روی مو زنده بماند.

وی اضافه نمود: ویروس در هوا وجود ندارد تا با حضور در محیط، لباس ما را آلوده کند اما اگر فرد مبتلا، در فاصله کمتر از یک و نیم متری دیگر افراد قرار بگیرد، امکان آلوده کردن دیگران را دارد.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: بیشترین موارد انتقال ویروس کرونا به وسیله آلوده شدن دست در برخورد با سطوح اتفاق می افتد و شست وشوی مرتب دست ها، 70 درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا تاثیرگذار است.

یلالی گفت: بنابراین باید از برخورد دست ها با صورت به ویژه ناحیه T صورت یعنی در ناحیه چشم ها، بینی و دهان جلوگیری شود.

وی اضافه نمود: ویروس قابلیت نفوذ از سطح پوست به درون بدن را ندارد هر چند از نظر تئوریک ممکن است ویروس به وسیله زخم های کوچک روی پوست به درون بدن منتقل شود اما تا به امروز گزارشی در مورد ابتلا از این راه نداشته ایم.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان با بیان اینکه روسری و شال در جلوگیری از آلوده شدن موها تاثیر دارند و به عنوان محافظت نماینده عمل می نمایند، گفت: با وجود لزوم شستن مرتب دست ها، شستن موها و صورت هر بار پس از بیرون رفتن الزامی نیست. اگر دست هایمان با صورت تماس پیدا ننمایند یا دست ها شسته شده باشند، آلودگی ایجاد نمی شود. البته اگر فردی از اماکن شلوغ به منزل برمی شود بهتر است در صورت امکان شست وشوی موها و صورت را انجام دهد. در غیر این صورت، پروتکل اصلی نظافت دست ها است.

وی بیان نمود: همچنین توصیه می شود لباسی که برای بیرون استفاده می شود مجزا از لباس داخل منزل نگهداری شود.

منبع: جام جم آنلاین

به "چند نکته درباره نقش پوست و مو در انتقال ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نکته درباره نقش پوست و مو در انتقال ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید