فیروزجا در جمع برترین های شطرنج فیشر دنیا نهاده شد

به گزارش رضا هستم، نماینده شطرنج ایران توانست با فزونی برابر سوپر استاد بزرگ لهستانی به مرحله یک چهارم نهایی شطرنج فیشر دنیا راه یابد.

فیروزجا در جمع برترین های شطرنج فیشر دنیا نهاده شد

به گزارش رضا هستم، علیرضا فیروز جا با رجحان برابر یان کریستوف دودا، سوپر استاد بزرگ لهستانی با ریتینگ 2729 به مرحله یک چهارم نهایی رقابتهای شطرنج فیشر قهرمانی دنیا راه یافت.

قوانین بازی و حرکات شطرنج فیشر همانند قوانین شطرنج استاندارد است اما نحوه چینش مهره ها روی صفحه فرق می نماید. در شطرنج فیشر پیاده ها همانند حالت کلاسیک در عرض دوم قرار می گیرند، اما سوارها و شاه به شکل تصادفی (رندوم) در عرض اول چیده می شوند. به این ترتیب شاه، وزیر، رخ ها، فیل ها و اسب ها می توانند بنا به قرعه در هر خانه ای از عرض نخست قرار بگیرند. این شیوه از بازی نخستین بار توسط بابی فیشر، قهرمان اسبق دنیا ابداع شد. هدف از این تغییر چینش، جلوگیری از اتکای بازیکنان به تئوری های از پیش طراحی شده آغاز بازی است تا آنها صرفا با اتکا به توان تاکتیکی و پوزیسیونی خود، بازی را پیش ببرند و کمتر به آغاز بازی های رایج و بررسی شده بپردازند.

در مرحله یک چهارم نهایی این رقابت های آنلاین، 4، 5 و 6 مهرماه، 6 شطرنج باز با یکدیگر دیدار می نمایند تا 3 بازیکن جواز حضور در نیمه نهایی را کسب نمایند. در مرحله نیمه نهایی این رقابت ها، مگنوس کارلسن بهترین شطرنج باز دنیا به رقابتها اضافه می گردد.

دیدارهای مرحله نیمه نهایی 5، 6 و 7 و دیدار فینال هم 9، 10 و 11 آبان ماه برگزار می گردد.

تا به امروز حضور علیرضا فیروزجا از ایران، ناکامورا و کاروانا از آمریکا در مرحله یک چهارم نهایی رقابتهای شطرنج فیشر قهرمانی دنیا قطعی شده است.

طبق آیین نامه مسابقات 125 هزار دلار برای قهرمان، 75 هزار دلار برای نایب قهرمان، 50 هزار دلار برای نفر سوم، 40 هزار دلار برای نفر چهارم و 10 هزار دلار برای نفرات حاضر در مرحله یک چهارم نهایی در نظر گرفته شده که به این ترتیب فیروزجا با حضور در این مرحله جایزه ده هزار دلاری خود را قطعی کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فیروزجا در جمع برترین های شطرنج فیشر دنیا نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیروزجا در جمع برترین های شطرنج فیشر دنیا نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید