سند برنامه 5 ساله توسعه علم و فناوری استان گلستان تدوین می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، استانداری گلستان و پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری، در راستای تهیه سند برنامه پنج ساله توسعه علم و فناوری استان گلستان، تفاهم نامه خدمات پژوهشی امضا کردند.

سند برنامه 5 ساله توسعه علم و فناوری استان گلستان تدوین می گردد

این تفاهم نامه همکاری، ظهر چهارشنبه به امضاء سید حبیب الله طباطباییان، رئیس پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری و سید مناف هاشمی، استاندار گلستان رسید.

استاندار گلستان در این دیدار اظهار کرد: اگر مسیر توسعه استان های در حال توسعه با پژوهش های عمیق، بنیادی و کاربردی همراه نباشد، دچار چالش و انحراف می شوند.

سید مناف هاشمی اضافه نمود: بنیاد نخبگان، پارک علم و فناوری گلستان و سایر دانشگاه های استان، تاکنون فعالیت های خوبی داشته اند اما این قدامات کافی نیست و ضروری است فضایی در اختیار پژوهشگران و نخبگان قرار گیرد که تا با حمایت سرمایه گذاران، ایده ها و پژوهش های خود را منجر به فراوری نمایند.

هاشمی با اشاره به اسناد تهیه شده در استان اعلام نمود: اسنادی مانند سند جامع مرز، سند آمایش و غیره اسناد توسعه ای استان هستند و این موضوع نشان می دهد مدیریت استان اعتقاد دارد اگر قرار است استان به توسعه برسد، باید با برنامه و سند باشد.

استاندار گلستان در سرانجام تأکید کرد: این سند که در حال تدوین است باید یک خروجی مهم داشته باشد که آن خروجی، نشان دادن مسیر توسعه استان است. اگر این خروجی را نداشته باشد، مانند بسیاری از مطالعات و پژوهش ها در کتابخانه ها باقیمانده و خاک خواهند خورد.

سید حبیب الله طباطباییان، رئیس پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری هم در این دیدار گفت: این طرح، یک پروژه ملی است که توسط شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری کشور برای 11 استان اجرا می گردد و هدف از آن، احصاء مهم ترین مسائل استان و حل آنها است.

گفتنی است، از جمله اهداف اجرای این طرح می توان به موارد زیر اشاره نمود:

گردآوری اطلاعات اولیه در مورد موقعیت و وضعیت مناطق با تکیه بر آمارها و اطلاعات موجود، آنالیز وضعیت الزامات، نهادها و زیرساخت های توسعه علم و فناوری و نوآوری، شناسایی و تحلیل مسائل سیاستی مرتبط با علم و فناوری و نوآوری و بسترهای آن در استان، شناسایی و تحلیل مسائل و گزینه های سیاستی با استفاده از مطالعات پیشین، آمارها و اطلاعات موجود و انجام مصاحبه با خبرگان در استان و برگزاری پنل خبرگان.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سند برنامه 5 ساله توسعه علم و فناوری استان گلستان تدوین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند برنامه 5 ساله توسعه علم و فناوری استان گلستان تدوین می گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید