حذف صفرها از پول ملی اولویت نیست، سیاست فراوری صفر باید از بین برود

به گزارش رضا هستم، یک عضو کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حذف چهار صفر از پول ملی اولویت اول اقتصاد کشور نیست گفت که باید سیاست های فراوری صفر از بین برود.

حذف صفرها از پول ملی اولویت نیست، سیاست فراوری صفر باید از بین برود

به گزارش رضا هستم، محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه در حال حاضر ضرورتی ندارد که حذف صفرها از پول ملی اولویت تصمیم مجلس، دولت و فضای جامعه باشد گفت: از نظر ما امروز موضوعات بسیار مهمی باید در دستور کار قرار گیرد تا راهبرد ما را در عرصه اقتصادی معین کند. اولویت امروز ما اصلاح ساختار اقتصادی است که اصلی ترین محور آن ساختار بودجه است، اما این امر معطل مانده است.

وی اضافه نمود: دولت بر اساس توافقی که بعد از دستور رهبری برای اصلاح ساختار بودجه فراهم شد چهار ماه مهلت گرفت و بعد از چهار ماه نتیجه این شده که با برداشت 450 میلیون دلار از حساب ارزی، 12 درصد از منابع فریز شده صندوق توسعه ملی در سال 97 و استقراض به وسیله انتشار اوراق، مشکل بودجه سال 98 را حل کنیم اما آیا مفهوم اصلاح ساختار این بوده است و این تصمیمات به معنای اصلاح ساختار اقتصادی است؟

پورابراهیمی یادآور شد: وقتی ما اولویتمان اصلاح ساختار اقتصادی است و به حذف چهار صفر می پردازیم مثل این است که خودروی مان از ناحیه موتور دچار مشکل شده و حالا می خواهیم شیشه جلوی آن که خش افتاده را عوض کنیم. طبیعی است شیشه سالم بهتر است ولی آیا اول باید موتور خودرو را تعمیر کرد یا شیشه را عوض کرد؟

نماینده مردم کرمان در مجلس باید تاکید بر اینکه حذف چهار صفر اولویت اول اقتصاد نیست اضافه نمود: ما باید سیاست های فراوری صفر را از بین ببریم. دولت باید بگوید موتور فراوری صفر را کجا می خواهد خاموش کند. موتور فراوری صفر در واقع سیاست های تورمی است. ما از طرفی می خواهیم صفر را حذف کنیم و از طرف دیگر موتور فراوری صفر روشن است پس با حذف آن تنها صورت مسئله پاک می گردد و محتوا باقی است.

پورابراهیمی با بیان اینکه بی انضباطی در سیاست های پولی، اقتصادی و ارزی موجب فراوری صفر شده، اظهار کرد: تنها راه این است که ما سیاست ها را اصلاح کنیم. چرا که در غیر اینصورت حتی اگر چهار صفر را حذف کنیم 10 سال دیگر چهار صفر دیگر خواهیم داشت. پس این کار اولویت ما نیست. ما باید با سیاست های تورمی مبارزه کنیم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خاتمه اظهار داشت: اگر همه شرایط اقتصادی خوب باشد و موتور فراوری صفر از کار بیفتد حذف صفر هم در جای خود خوب است و به ساده سازی حساب ها، بهبود نحوه محاسبه با ارزهای خارجی و کاهش هزینه انتشار اسکناس می انجامد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حذف صفرها از پول ملی اولویت نیست، سیاست فراوری صفر باید از بین برود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف صفرها از پول ملی اولویت نیست، سیاست فراوری صفر باید از بین برود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید