تنها 10درصد از املاک وقفی تخریب و نوسازی شده اند

به گزارش رضا هستم، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران توضیح داد: تنها 10 درصد از املاک وقفی تخریب و نوسازی شده اند و پایین ترین میزان نوسازی در 10 سال گذشته مربوط به محله هایی است که با تمرکز املاک اوقافی روبرو هستند.

تنها 10درصد از املاک وقفی تخریب و نوسازی شده اند

به گزارش رضا هستم، مسائل و موانع نوسازی مربوط به املاک و اراضی وقفی در جلسه ای با حضور علی اکبری - مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، مدیرکل سازمان اوقاف و امور خیریه استان تهران و بعضی از مدیران دفاتر توسعه محله ای مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

وی در این جلسه با بیان این که در 12 سال گذشته، حدود 45 درصد نوسازی مسکن در بافت های فرسوده شهر تهران توسط مالکان و با مشارکت سازندگان محلی و یا خصوصی رخ داده است، یادآور شد: آنالیز ها نشان می دهد پایین ترین میزان نوسازی در 10 سال گذشته مربوط به محله هایی بوده است که با تمرکز املاک اوقافی روبرو هستند.

اکبری با اشاره به اینکه به این موضوع واقف هستیم که تمامی املاکی که دارای ویژگی وقف هستند در محدوده اختیارات سازمان اوقاف و امور خیریه قرار نمی گیرند، توضیح داد: بعضی از املاک وقفی دارای موقوفه های مشخصی هستند که این امر دشواری و پیچیدگی برنامه ریزی، تسهیل گری و اقدام در حوزه نوسازی بافت های فرسوده دوچندان نموده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران توضیح داد: مالکان یا متصرفانی که در املاک اوقافی زندگی می نمایند وقتی اقدام به دریافت پروانه تخریب و نوسازی می نمایند، متحمل هزینه هایی می شوند که این هزینه ها برای املاک غیر اوقافی وجود ندارد و این امر با کاهش و یا به صفر رساندن هزینه های بالاسری ساخت و ساز برای نوسازی در بافت های فرسوده در تضاد است که لازم است راهکاری برای آن اندیشیده گردد.

اکبری با اشاره به این که محله های مورد فعالیت سازمان نوسازی، عمدتاً محله های کم برخوردار هستند و ساکنان آنان سطح توانمندی مالی پایین تری نسبت به سایر شهروندان دارند، اظهارکرد: سازمان اوقاف و امور خیریه می پذیرد که بخشی از منافع مربوط به اراضی و املاک در اختیارش را برای منفعت عمومی قرار دهد و به عنوان مالک خصوصی صرفاً به دنبال انتفاع مالی با بهترین کاربری، بالاترین میزان تراکم و سطح اشغال در اراضی و املاک موقوفه در بافت های فرسوده نباشد.

وی با بیان این که مواردی از زمین های متعلق به اوقاف از سوی دفاتر توسعه محله ای شناسایی و مورد مطالعه نهاده شده و پروژه هایی نیز برای آن ها تعریف شده است، اظهار داشت: می توان کاربری هایی را برای زمین های اوقافی تعریف کرد که هم حداکثر بهره برداری از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه در راستای اجرای نیت واقفین صورت پذیرد و هم منفعت محله و ساکنان بافت های فرسوده تأمین گردد.

مجتبی عبداللهی- مدیرکل سازمان اوقاف و امور خیریه استان تهران - نیز در این جلسه اظهارکرد: خرسند هستم که می خواهیم کار مشترکی را انجام دهیم تا هم دغدغه مدیران دفاتر توسعه محله ای برای برطرف مسائل نوسازی در بافت های فرسوده مرتفع گردد و هم توانسته باشیم به نیت واقفینی که در سال های دور و نزدیک اموال خود را با نیت خدمت به مردم وقف نموده اند، جامه عمل بپوشانیم.

وی با تأکید بر این که رعایت احکام دینی و شرعی در مباحث وقفی بسیار حائز اهمیت است، یادآور شد: بعضی از املاک وقفی، متصرفی هستند و در اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه قرار دارند و بعضی غیر متصرفی هستند و متولیانی دارند که بر مبنای وصیت واقف در زمان حیات، تولی گری آن را بر عهده گرفته اند و سازمان اوقاف در این موارد نقش نظارتی ایفا می نماید.

مدیرکل سازمان اوقاف و امور خیریه استان تهران با بیان این که تنها 10درصد از املاک وقفی تخریب و نوسازی شده اند،اظهارکرد: به دلیل شرایط خاص و مسائل شرعی در املاک وقفی و نوع متفاوت وقفیات، این املاک نتوانسته اند همچون سایر املاک واقع در بافت های فرسوده مورد تصمیم گیری و نوسازی قرار گیرند.

وی ادامه داد: سازمان اوقاف و امور خیریه استان تهران آمادگی دارد به منظور پیشبرد امور و برطرف موانع و مسائل نوسازی املاک وقفی در بافت های فرسوده، تفاهمنامه ای را با سازمان نوسازی شهر تهران منعقد کند.

بر اساس گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، عبداللهی تاکید نمود: مدیران دفاتر توسعه محله ای در هر منطقه می توانند با استقرار در محل اداره اوقاف منطقه مربوطه نسبت به مطالعه املاک وقفی و ارائه پیشنهادات مناسب برای کاربری املاک وقفی با حداکثر بهره برداری برای سازمان اوقاف در راستای اجرای نیت واقفین و همچنین حل مسائل مربوط به محله اقدام نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تنها 10درصد از املاک وقفی تخریب و نوسازی شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها 10درصد از املاک وقفی تخریب و نوسازی شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید