تناقض در سیاست های کرونایی مسافرت های نوروزی، بسته شدن ورودی شهرها بر روی خودروها و تخفیف های وسوسه انگیز هواپیما و قطار !

به گزارش رضا هستم، با آن که سیاست کلی کشور، کاهش سفر در تعطیلات نوروز است اما به نظر می رسد حساسیت ها در این باره بیشتر متوجه سفرهای جاده ای شده و برای حمل و نقل عمومی پروتکل خاصی تعریف نشده است، جز آن که اعلام شده مسافران را پیش از سوار شدن تب سنجی می نمایند و برخی از شرکت های هواپیمایی و قطارهای مسافربری هم فیلم هایی از نحوه ضدعفونی ناوگان خود و چمدان های مسافران منتشر نموده اند که این نقد از سوی صاحب نظران وارد شده چرا زودتر و در زمانی که وزارت بهداشت به پروازهای چین هشدار داد، چنین نکردند و این سوال پرسیده شده که آیا ایستگاه ها و محل تجمع مسافران، بیشتر از گذشته، پاک می گردد؟

تناقض در سیاست های کرونایی مسافرت های نوروزی، بسته شدن ورودی شهرها بر روی خودروها و تخفیف های وسوسه انگیز هواپیما و قطار !

ناوگان عمومی درحال حاضر روزهای کم تقاضایی را تجربه می نماید و توقف پروازها و قطارها در برخی جهتها بیشتر گویای جدی دریافت وضع حساس کنونی از سوی مردم است تا آن که برنامه خاصی برای کاهش حجم فعالیت این ناوگان در تعطیلات نوروز داشته باشند، آن چنان که مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، 27 اسفندماه از حجم بالای کنسلی بلیت قطار و سفرهای ریلی خبر داده بود. دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی هم گفته که بیش از 80 درصد پروازهای داخلی و سفرهای هوایی مردم برای تعطیلات نوروز کاهش داشته و به خاطر کمبود تقاضا پروازها در جهت رشت و رامسر قطع شده و پرواز به استان مازندران هم کمتر شده و برخی شرکت های هواپیمایی هم در جهت شیراز و اهواز پروازهایشان را متوقف نموده اند. محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ هم پیش از شروع تعطیلات نوروز، از کاهش 70 درصدی سفرهای مردم در حوزه های مختلف هوایی، جاده ای و ریلی خبر داده و گفته بود: بیش از 500 هزار بلیت قطار و هواپیما تا به امروز کنسل شده است.

با این حال آنالیز ها نشان می دهد برخی شرکت های ریلی و هواپیمایی با پیروی از همان اصل مالی عرضه و تقاضا، قیمت ها را به شدت پایین آروده اند. این مطلب را دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی هم تایید نموده و گفته که قیمت ها از حداقل نرخ مصوب هم کمتر شده است.

درحال حاضر قیمت جهت هوایی یکطرفه مشهد حدود 100 هزار تومان شده و با آن که گفته می گردد تقاضا کاهش یافته اما تعداد جایگاه های خالی باقی مانده برای فروش در برخی ساعات روز به کمتر از 10 جایگاه می رسد. چنین شرایطی برای جهت اهواز، شیراز و اصفهان نیز صادق است.

قطارها هم در وضعی مشابه به سر می برند، هرچند که قطارهای خصوصی تا ششم فروردین ماه سفرها را متوقف نموده اند اما شرکت های ریلی دیگری، روی بلیت ها در اغلب جهتها، تا حدود 30 درصد تخفیف گذاشته اند، به طوری که در جهت پرمسافری، چون مشهد تعداد کمی از جایگاه قطارهایی که نسبتا کیفیت بهتری دارند، باقی مانده است.

رییس جمهور تصمیم گیری درباره حمل و نقل، لجستیک و سفر با اتوبوس، هواپیما، قطار و کشتی را به ستاد ملی مبارز با کرونا سپرده و تاکید نموده فقط این ستاد می تواند بگوید این جهت پروازی قطع، این جهت قطاری قطع باشد و این جهت اتوبوس نباشد. هیچ استاندار و مقام محلی و فردی در منطقه آزاد، هیچ کس حق تصمیم گیری در این مورد را ندارد اگر هم استاندارهای محترم نظری دارند این نظر را به وسیله وزیر کشور بفرستند، در ستاد ملی مطرح گردد هر موردی که لازم بود تصمیم گیری می گردد، بنابراین، این کار به صورت متمرکز مورد توجه قرار بگیرد.

سازمان بهداشت جهانی تا کنون دستورالعملی درباره توقف کامل سفرها صادر ننموده اما مسافران را از انجام سفرهای غیرضروری برحذر داشته و به رعایت پروتکل های بهداشتی سفارش نموده است و در یک دستورالعمل، مستند به یافته های محققان هم تصریح نموده که بیشترین خطر ابتلا در محیطی مثل هواپیما، در دو ردیف جلویی، پشتی و کناری فرد بیمار است، هرچند تجربه ویروس های دیگر همچون سارس در گذشته، چیزی غیر از این را نشان داده و دامنه سرایت آن بیشتر از این حد بوده است.

منبع: گردشبان

به "تناقض در سیاست های کرونایی مسافرت های نوروزی، بسته شدن ورودی شهرها بر روی خودروها و تخفیف های وسوسه انگیز هواپیما و قطار !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تناقض در سیاست های کرونایی مسافرت های نوروزی، بسته شدن ورودی شهرها بر روی خودروها و تخفیف های وسوسه انگیز هواپیما و قطار !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید