تحویل سال از دریچه علم نجوم، سال 99 کبیسه است

به گزارش رضا هستم، علی ابراهیمی سراجی کارشناس نجوم در تبادل نظر با خبرنگاران گفت: تحویل سال یک اتفاق نجومی است که ما آن را در نیمکره شمالی جشن می گیریم.

تحویل سال از دریچه علم نجوم، سال 99 کبیسه است

وی با اشاره به شرایط خورشید و زمین در لحظه تحویل سال گفت: به هنگام تحویل سال، خورشید وارد آسمان نیمکره شمالی می گردد که نشان از پیدایش فصل بهار است؛ اعتدال بهاری یکی از دو اعتدالین زمین است که در هر سال رخ می دهد.

ابراهیمی سراجی اضافه کرد: اعتدال بهاری از برخورد دو محور استوای آسمان (امتداد استوای زمین در آسمان) و محور دایره البروج (مدار حرکت انتقالی زمین) به دور خورشید ایجاد می گردد.

وی با بیان اینکه نقطه اعتدال بهاری با نرم افزارهای خاص و دقیق محاسبه می گردد، اضافه کرد: زمانی که مرکز خورشید دقیقاً روی تقاطع دو محور استوای آسمان و دایره البروج قرار می گیرد آن لحظه، تحویل سال است که سال جاری در ساعت 7:19:37 رخ می دهد.

سراجی با بیان اینکه منجمان از واژه ای به نام طول دایره البروجی برای محاسبه تحویل سال استفاده می نمایند و این مقدار در زمان تحویل سال صفر است، بیان نمود: زمین مانند دونده ای است که همیشه در حرکت بوده که به گرد خورشید می چرخد و نقطه آغاز و خاتمه آن نقطه اعتدال بهاری است.

شمای اعتدالین و انقلابین

کارشناس نجوم گفت: طبق مطالعه، 4 هزار و 20 ساله تقویم هجری شمسی (از 1019- تا 3000 هجری شمسی)، طول سال شمسی حقیقی دستخوش تغییر است و از 365 شبانه روز و 5 ساعت و 32 دقیقه تا 365 شبانه روز و 6 ساعت و 4 دقیقه متغیر است؛ نیروهای گرانش ماه و مشتری از عواملی هستند که در این تغییرات چند ساعته در هر سال، تاثیر دارند.

دبیر کمیته علمی ستاد استهلال استان تهران با بیان اینکه ما سال شمسی حقیقی را در لحظه دو عبور متوالی خورشید از نقطه اعتدال بهاری حساب می کنیم، بیان نمود: برای اینکه بدانیم اول فروردین و نوروز چه زمانی آغاز می گردد از قاعده ای به نام نوروز تحویلی استفاده می کنیم؛ در این قاعده اگر لحظه تحویل سال از ساعت صفر تا لحظه ظهر حقیقی (اذان ظهر) باشد آن روز یک فروردین یا نوروز است و اگر لحظه تحویل سال مقارن با لحظه ظهر حقیقی و یا مابین آن تا ساعت 24 باشد فردای آن روز 1 فروردین می گردد.

قاعده کبیسه از کجاست

کارشناس نجوم با بیان اینکه هر 4 یا 5 سال یکبار، سال کبیسه لحاظ می گردد تا خطایی شامل تقویم نگردد، اضافه کرد: سال جاری (سال 1399) کبیسه است و لحظه تحویل سال از ساعت صفر تا 12:07 دقیقه یعنی در ساعت 7:19:37 است و روز تحویل سال همان اول سال محسوب می گردد.

وی خاطر نشان کرد: تحویل سال و لحظه ظهر حقیقی برای نصف النهار رسمی ایران در 52.5 درجه از گرینویچ که تقریباً نود و هفت کیلومتری شرق تهران است برای قاعده نوروز تحویلی در نظر گرفته می گردد.

وی یادآور شد: قاعده نوروز تحویلی یاری می نماید تا هم فاصله تحویل سال تا ساعت صفر 1 فروردین بیش از 12 ساعت نگردد و در ضمنً با عبور تحویل سال از لحظه ظهر حقیقی سال کبیسه معین گردد. بنابراین تحویل سالی که در سال 1400 خواهیم داشت از لحظه ظهر حقیقی عبور خواهد نمود و در نتیجه سال جاری سال کبیسه یا 30 روزه است.

وقوع کبیسه های 5 ساله در سه دوره

وی با بیان اینکه تقویم هجری شمسی تنها تقویم بدون خطا نسبت به سایر تقویم ها است، بیان نمود: قاعده نوروز تحویلی طوری است که باعث می گردد کبیسه ها درست اعمال گردد و این تقویم هیچ گونه خطایی نداشته باشد.

وی با بیان اینکه کبیسه های هجری شمسی 4 و 5 ساله هستند، بیان نمود: معمولاً سالهای کبیسه هر 4 سال یکبار است ولی کبیسه های 5 ساله هم داریم که هر 29، 33 و 37 سال در تقویم ظاهر می گردد که علت آن کمتر بودن کسر سال شمسی حقیقی از 6 ساعت در طی سال های مختلف است و به ندرست سال شمسی حقیقی به 6 ساعت و بالاتر از آن می رسد.

ابراهیمی سراجی تاکید نمود: خارج از این دوره ها، کبیسه ها در دوره های بلندمدت تر از هیچ نظم تکرار شونده ای پیروی نمی نمایند.

وی با بیان اینکه آخرین کبیسه 5 ساله مربوط به سال 1375 هجری شمسی بود تاکید نمود: کبیسه 5 ساله بعدی به علت تکرارپذیری بیش از 80 درصد کبیسه های 33 ساله در سال 1408 هجری شمسی ظاهر می گردد.

وی با تاکید بر اینکه تقویم هجری شمسی بر اساس مقدار متوسط سال شمسی به صورت قراردادی محاسبه نمی گردد، بیان نمود: اگر بر اساس قرارداد تقویم را تنظیم کنیم تقویم دچار خطا در کبیسه گیری و به هم خوردن زمان اعتدالین و انقلابین می گردد و دقت آن دچار مشکل خواهد شد.

وی با بیان اینکه سال 99 آخرین نوروز قرن چهاردهم محسوب نمی گردد، گفت: برعکس دیدگاه عمومی، با ورود به سال 1400 قرن چهاردهم هجری شمسی خاتمه نمی یابد. چون سال صفر از دید تاریخی وجود ندارد و آخرین نوروز قرن چهاردهم در سال 1400 خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تحویل سال از دریچه علم نجوم، سال 99 کبیسه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحویل سال از دریچه علم نجوم، سال 99 کبیسه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید