ایران، بزرگترین تولیدکننده زعفران جهان

به گزارش رضا هستم، زعفران یکی از گرانترین محصولات جهان است که تنها در برخی مناطق رشد می کند، ایران بیشترین سهم تولید زعفران جهان را که 90 درصد می باشد در دست دارد.

ایران، بزرگترین تولیدکننده زعفران جهان

به گزارش تجارت نیوز، زعفران در ماه نوامبر به مدت 10 تا 20 روز شکوفه می زند و در همان زمان نیز جمع آوری می شود. گلبرگ های ظریف بنفش رنگ گل زنبق تنها 3 الی 4 کلاله قرمز دارند و زعفران از آن گرفته می شود.

این گیاه در ساعات اولیه بامداد جمع آوری می شود و گل های آن در بازارهای محلی به قیمت هر کیلو 90 میلیون ریال فروخته می شود اما پس از رسیدن به اروپا قیمت آن بسیار گران تر می شود.

پس از اینکه کلاله ها از ساقه ها جدا شدند، خشک شده و سپس برای فروش بسته بندی می شوند. این کاری بسیاری دراز مدت و سخت است که برای حفظ کیفیت آن، بطور سنتی انجام می شود.

برای تولید یک کیلوگرم زعفران نیاز به 250 هزار گل و 600 ساعت کار است و قیمت آن نیز بر اساس کیفیت محاسبه می شود و در بازار اروپا هر گرم از 15 تا 30 یورو و هر کیلوگرم از 15 تا 30 هزار یورو قیمت دارد.

در ایران حتی یک بانک ذخیره با سیستم امنیتی بسیار بالا برای نگهداری 10 تن زعفران ساخته شده است که در آینده ظرفیت آن به 20 تن افزایش خواهد یافت.

زعفران در برخی مناطق ایتالیا از جمله در استان های مارکه، ابروتزو و ساردنیا نیز کشت می شود.

منبع: ایرنا

منبع: تجارت نیوز

به "ایران، بزرگترین تولیدکننده زعفران جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران، بزرگترین تولیدکننده زعفران جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید