انتشار بی وقفه آلودگی ، زباله گردها همچنان در شهر پرسه می زنند

به گزارش رضا هستم، توقف طرح تفکیک زباله از جمله اقداماتی بود که توسط مدیریت شهری تهران از همان روزها اول شیوع بیماری کرونا انجام شد. به گفته مدیر کل خدمات شهری شهرداری تهران این کار با هدف جلوگیری از انتقال ویروس کووید 19 در دستور کار شهرداری های مناطق نهاده شد،اما پرسه مداوم زباله گردها در کوچه پسکوچه های مرکز شهر نگران کننده است.

انتشار بی وقفه آلودگی ، زباله گردها همچنان در شهر پرسه می زنند

رضا هستم- زینب زینال زاده- فاطمه عسگری نیا: طرح تفکیک زباله از مبدا و جداسازی زباله های تر و خشک با کوشش شهرداری تهران طی سالهای گذشته به یک فرهنگ تبدیل شد و بیشتر شهروندان با مشارکت در این طرح مدیریت شهری را در ساماندهی زباله های شهر کمک کردند. با ورود کرونا این فرهنگ شهری هم تحت الشعاع نهاده شد و مدیران شهری برای حفظ سلامتی شهروندان و جلوگیری از انتقال ویروس کووید 19 دستور توقف تفکیک زباله را دادند. خانه های بازیافت تعطیل شدند و خودروهای ملودی که مخصوص جمع آوری زباله های خشک تفکیک شده بودند در پارکینگ ها پارک شدند. براساس دستورالعمل ابلاغ شده،مدیران شهری موظف شدند با نظارت دقیق از فعالیت زباله گردها جلوگیری نمایند و به پیمانکاران حوزه پسماند هم توقف فعالیت نیروها ابلاغ شد و همچنین دادستانی تهران هم طی نامه ای از فرماندهی انتظامی تهران عظیم خواست با همکاری شهرداری تهران مانع زباله گردی در سطح شهر شوند.

اصغر عطایی، مدیر کل خدمات شهری شهرداری تهران، در اولین روزهای ورود ویروس کرونا در گفت و گو با خبرنگار ما گفته بود: این روزها با توجه به شرایط پیش آمده، شهروندان از ماسک و دستکش استفاده می نمایند. این اقلام، زباله خشک محسوب می شوند و شهروندان پس از مصرف آنها را داخل کیسه های تفکیک می اندازند و ممکن است با این کار انتقال بیماری با شتاب بیشتری انجام گردد، بنابراین از پیمانکارانی که مسئول جمع آوری زباله های تفکیک شده در مناطق هستند، خواستیم این کار را متوقف نمایند.

به گفته او جمع آوری زباله های خشک تا اواسط فروردین ماه غیرقانونی است .عطایی بارها تاکید نموده است: افرادی که اقدام به این کار نمایند متخلف هستند و برابر قانون با آنها برخورد می گردد.

با چنین دستورالعمل های ابلاغ شده ای، انتظار می رفت دیگر شاهد حضور زباله گردها در معابر نباشیم ، اما از همان اسفند ماه تا کنون که در اواسط فروردین سال 99 قرار داریم شاهد فعالیت زباله گردها هستیم. وجود این افراد در مناطق 11 و 12 بیش از سایر مناطق محسوس بوده است.

در شرایط کنونی که همه برای ریشه کنی بیماری کرونا کوشش می نمایند و شهروندان در قنطینه خانگی به سر می برند چرا این دستورالعمل ابلاغ شده اجرایی نشده و متخلفان چه کسانی هستند؟برای رسیدن به پاسخ، گشتی در خیابان های مناطق 11 و 12 می زنیم.

مقصد اول خیابان کارگر جنوبی

اندامی نحیف دارد و تا کمر داخل سطل زباله فرو رفته است، نه دستکشی به دست دارد نه ماسکی بر صورت. وقتی سرش را بیرون می آورد و ما را می بیند با تعجب و خشم می پرسد بله کاری دارید؟ خودمان را معرفی می کنیم و می گوییم: این روزها که بیماری کرونا شیوع یافته است زباله گردی ممنوع شده و این کار شما تخلف است، ماموران شهرداری اگر ببینند حتما با شما برخورد می نمایند. پس از توضیحات ما می گوید: ما بدون اجازه شهرداری کاری نمی کنیم. این زباله ها را به جز شهرداری کسی از ما نمی خرد.

با تعجب می پرسیم: شهرداری نه تنها با شما برخورد نمی نماید بلکه خودش زباله ها را از شما می خرد؟ ابروهایش را بالا می اندازد و می گوید: در این خیابان که محل گذر ماموران شهرداری است می گردد بدون اجازه کار کرد. کیسه عظیم که پر از پلاستیک و مقواست روی دوشش می گذارد و از ما دور می گردد.

مقصد دوم: خیابان ابوسعید

در خیابان ابوسعید هم با زباله گرد نوجوانی روبرو می شویم که سطل را واژگون نموده و مشغول جداسازی بطری و کاغذ از دل آن است. وقتی سئوال می کنیم این کار تخلف است و زباله ها را به چه کسی می دهد، می گوید: من چند سالی است که این کار را انجام می دهم و کسی به ما نگفته نباید این کار را انجام دهیم. او نه ماسک دارد و نه دستکش. می گوید: ما با پیمانکار شهرداری کار می کنیم و زباله ها را آخر شب تحویل می دهیم و پول می گیریم. در حرفهای او هم ردپای پیمانکار دیده می گردد.

مقصد سوم: خیابان باب همایون

در خیابان باب همایون هم این روزها همه مغازه ها تعطیل و خبری از هیاهوی همیشگی و رفت و آمد مردم نیست اما زباله گردها هنوز در آن جولان می زنند. خیابان در سکوت وهمناکی فرو رفته است و در اصطلاح پرنده پر نمی زند. مردی خرامان خرامان نزدیکمان می گردد ، پشت به خورشید، کیسه اش هنوز جای زیادی برای زباله های خشک دارد. سلام می کنیم و از کارش می پرسیم. می گوید: پلاستک و کاغذ و خلاصه هر چیزی که به درد فروش بخورد، از سطل ها و کنار خیابان جمع می کنم.در یک کلام زباله گرد است.

کاری که قرار بوده تا 15 فروردین ماه قطعا متوقف گردد و انجامش تخلف محسوب می گردد. وقتی می گوییم این کار تخلف است و ممکن است ماموران شهرداری و حتی انتظامی با او برخورد نمایند، می خندد و می گوید: خود شهرداری گفته جمع کنیم. پس چرا باید برخورد کند. حرف های او هم مشابه افراد قبلی است. انگشت اتهام و تخلف به سوی شهرداری و پیمانکاران بخش پسماند نشانه می رود.

مقصد چهارم: خیابان مولوی

در خیابان مولوی هم وضع به همین شکل است.در دو طرف خیابان تا چشم کار می نماید زباله گرد دیده می شد. عده ای سر داخل سطل ها فرو برده بودند، عده ای هم به زباله های رها شده در کف خیابان امید بسته بودند. رضا کیسه اش پر شده و به راه می افتد تا زباله هایش را تحویل دهد. از او می پرسیم زباله ها را کجا می برد؟ می گوید: پیمانکار شهرداری زباله ها را از ما تحویل می گیرد. به او می گوییم: مگر نمی دانی این روزها بیماری کرونا شیوع یافته و این کار تخلف محسوب می گردد؟ با تعجب نگاه می نماید و می گوید: کسی به ما در این مورد حرفی نزده و ما هر روز این کار را انجام می دهیم. می بینید که خیابان شوش پر از افرادی است که مثل من نان شب شان را از این راه به دست می آورند.

اینها نمونه ای از تخلفات بعضی از پیمانکاران در تهران است. قطعا در سایر مناطق هم شاهد فعالیت زباله گردها هستیم. این روزها که همه برای ریشه کنی و جلوگیری از انتقال ویروس کرونا کوشش می نمایند، هستند کسانی که بدون در نظر دریافت شرایط بحرانی برای سود بیشتر کوشش می نمایند. کم شدن نظارت ها فضا را برای سودجویان فراهم نموده است و زیر سایه سنگین و رنج آور کرونا پول کثیف به جیب می زنند.

تخلف بعضی از پیمانکاران را می پذیریم

پس از گفت و گو با زباله گردها و اذعان آنها به تخلف بعضی از پیمانکاران شهرداری سراغ اصغر عطایی مدیر کل خدمات شهری شهرداری تهران می رویم. او در گفت و گو با خبرنگار ما با تایید فعالیت زباله گردها می گوید: این موضوع را تکذیب نمی کنیم و می پذیریم که تعداد معدودی از زباله گردها همچنان در مناطق فعالیت می نمایند که جای تاسف دارد.

عطایی در ادامه می گوید: براساس توافقات اجرا شده قرار بود پیمانکاران فعال در حوزه پسماند تا 15 فروردین فعالیت شان را متوقف نمایند اما در بعضی از مناطق به ویژه مناطقی که شما اشاره کردید شاهد فعالیت زباله گردها بودیم که به هر حال شهرداران مناطق موظف به برخورد با پیمانکاران متخلف هستند.

او ادامه می دهد: مدیریت شهری در حد توان کوشش نموده است و میزان فراوری زباله ها هم نشان می دهد که در بحث جلوگیری از تفکیک زباله کارهای موثری هم اجرا شده است.

به گفته مدیر کل خدمات شهری شهرداری تهران، میزان زباله فراوریی تهران روزانه 5 هزار و 300 تن بود که با شیوع بیماری کرونا و توقف طرخ تفکیک زباله حدود یک تا دو تن افزایش داشته است و این عدد به بیش از 6 هزار و 500 تن رسیده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "انتشار بی وقفه آلودگی ، زباله گردها همچنان در شهر پرسه می زنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار بی وقفه آلودگی ، زباله گردها همچنان در شهر پرسه می زنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید