آمریکا رسما معافیت های تحریم هسته ای ایران را تمدید کرد

وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای رسما از تمدید معافیت های باقی مانده همکاری های هسته ای با ایران اطلاع داد و هدف از این کار را ادامه نظارت بر برنامه هسته ای ایران بیان کرد.

آمریکا رسما معافیت های تحریم هسته ای ایران را تمدید کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت خارجه آمریکا امروز (پنج شنبه) با صدور بیانیه ای رسما از تمدید معافیت های تحریمی مربوط به همکاری های هسته ای با ایران اطلاع داد.

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تمدید این معافیت ها را ادامه محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران توصیف نموده و نوشته است: اقدام امروز، به حفظ نظارت بر برنامه هسته ای غیرنظامی ایران یاری نموده، ریسک های اشاعه ای را کاهش داده، توانایی ایران برای کاستن از زمان گریز به سوی سلاح هسته ای را محدود نموده و از احیای مراکز حساس اشاعه ای ایران، ممانعت می نماید.

این بیانیه می افزاید: دولت پیشرو در حمایت از تروریسم در دنیا به استفاده از برنامه هسته ای برای ارعاب جامعه بین الملل ادامه داده و امنیت منطقه ای را تهدید می نماید. ایالات متحده در تعهد خود به محروم کردن ایران از هرگونه مسیری به سوی سلاح هسته ای، مصمم است و از مجموعه کاملی از ابزارهای دیپلماتیک و مالی خود برای محدود کردن فعالیت های هسته ای ایران، استفاده می نماید.

واشنگتن در این بیانیه و تنها ساعاتی بعد از تحریم محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تهران را به رد دیپلماسی و توسعه برنامه هسته ای متهم و عنوان نموده است که واشنگتن به اعمال فشار به ایران ادامه می دهد.

بامداد امروز جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته بود که واشنگتن تصمیم گرفته معافیت های مربوط به همکاری های هسته ای با ایران را برای 90 روز دیگر تمدید کند. (جزئیات بیشتر)

همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران، یکی از بندهای توافق هسته ای سال 2015 با گروه 1+5 است. بر این اساس، دولت وقت آمریکا معافیت هایی را برای بعضی از تحریم های یکجانبه مربوط به صادرات اقلام قابل استفاده در برنامه هسته ای به ایران، صادر کرد.

دولت کنونی آمریکا که بیش از یک سال است از برجام خارج شده، سه ماه پیش بعضی از این معافیت ها، از جمله معافیت از تحریم خرید آب سنگین و اورانیوم با غنای پایین از ایران را لغو کرد. در پاسخ، ایران اظهار داشت دیگر به سقف های معین شده در برجام برای ذخایر این دو فرآورده، پایبند نخواهد بود.

آنطور که پایگاه المانیتور این هفته گزارش داد، کشورهای اروپایی از بیم فروپاشی توافق هسته ای، با واشنگتن رایزنی نموده اند که دستکم معافیت های باقی مانده را، تمدید کند. امکان صادرات اقلام لازم برای ارتقاء رآکتور آب سنگین اراک و ایجاد مرکز فراوری ایزوتوپ های پایدار در سایت فردو، از جمله مواردی است که ذیل این معافیت ها قرار می گیرند.

روز سه شنبه روزنامه واشنگتن پست گزارش کرد که بولتون با تمدید این معافیت ها مخالف است، اما شخص دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نگران است که عدم تمدید معافیت های مربوط به اراک و فردو، ایران را به خروج کامل از توافق هسته ای وادارد. از این رو، او تصمیم به تمدید این معافیت ها گرفته است.

لارا روزن خبرنگار پایگاه المانیتور امروز با اشاره به تمدید بی سر و صدای معافیت های تحریمی ایران و لحن سرد بیانیه وزارت خارجه آمریکا، در توییتر نوشته است: [این بیانیه] این احساس را تقویت می نماید که دولت در خصوص ایران دچار اختلافات داخلی است و نمی داند به کدام سو برود و دیگر نمی داند هدفش چیست.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "آمریکا رسما معافیت های تحریم هسته ای ایران را تمدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا رسما معافیت های تحریم هسته ای ایران را تمدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید